Skip to main content
Loading...
Vaša korpa (0)

Žozef Kesel Fontana Mediči

Žozef Kesel Fontana Mediči


249.00 RSD

Žozef Kesel Fontana Mediči
Tvrdi povez
Izdavač Minerva Subotica

O autoru

Жозеф Кесел (француски: Joseph Kessel, роден на 10 февруари 1898 во Вила Клара - починал на 23 јули 1979 во Аверн) — француски новинар и писател. Тој бил член на Француската академија и Голем офицер на Легијата на честа.

Биографија
Жозеф Кесел е роден во Вила Клара, Аргентина, бидејќи неговиот татко бил лекар кој постојано патувал. Од 1905 до 1908 година, Жозеф живеел во првите години од неговото детство во Оренбург, Русија, пред семејството да се пресели во Франција во 1908 година. Тој студирал во Ница и во Париз, и учествувал во Првата светска војна како пилот. Тој исто така бил пилот за време на Втората светска војна.

Кесел напишал неколку романи и книги кои подоцна биле претставени во кино, особено Belle de Jour (од страна на Луис Буњуел во 1967 година). Заедно со својот внук Морис Дрион, Кесел го напишал во 1943 година текстот на „Песната на партизаните“, која се претворила во химна на францускатиот отпор во времето на Втората светска војна[1][2][3]. Со одлука на Министерството за култура на Франција од 2006 година ракописот е прогласен за историски споменик.

Жозеф Кесел во 1962 година станал член на Француската академија. Починал на 23 јули 1979 година во Аверн, Франција и бил погребан во Париз. Тој е погребан во гробиштата Монпарнас во Париз.

Наградата „Жозеф Кесел“ е престижна награда која се доделува за француски јазик и литература.

5/3

Slični proizvodi

Nekoliko nasumično odabranih proizvoda za Vas.

Polovna bez oštećenja
Polovna sa vidljivim znacima korišćenja
Polovna bez oštećenja
Polovna bez oštećenja
Polovna bez oštećenja
Polovna bez oštećenja
Nema na stanju
Polovna bez oštećenja