Euripid Medeja / Hipolit / Ifigenija
Euripid
Medeja / Hipolit / Ifigenija
Tvrdi povez
Izdavač Srpska književna zadruga
O autoru
Еурипид (Ευριπίδης) (рођен 485. п. н. е. на острву Саламини близу Атине, умро 406. п. н. е. у Аретуси код Амфипоља у Македонији) трећи је из велике тројке грчких драматичара, заједно са Есхилом и Софоклом. Знатан број његових позоришних комада је сачуван. Неки древни научници приписали су му 95 представа, мада према енциклопедији Суда, није их било више од 92. Од тога, 18 или 19 је преживело у мање-више комплетном облику (било је расправе о његовом ауторству комада Рес, углавном по стилској основи).[1] Исто тако постоје и фрагменти, неки од којих су знатни, од већине других комада. Више је његових позоришних комада сачувано него Есхилових и Софокових заједно, делом зато што је његова популарност расла у време кад је њихова опадала[2][3]—он је постао, у хеленистичкој ери, камен темељац древног књижевног образовања, заједно са Хомером, Демостеном, и Менандаром.[4]
Биографија
Еурипид
Књижевност
античка књижевност
хеленска књижевност
античка трагедија
Еурипид је поред Есхила и Софокла један од најзначајнијих песника античке трагедије. Рођен је између 485. и 480. године пре нове ере од прогнаних Атињана. Био је брижљиво васпитан. Био је и пехарник Аполонових играча те се може закључити да је припадао угледној кући. Одликовао се и као рвач и песничар али је тај таленат напустио. Мелита, његова жена, родила му је три сина: Мнесахрида, Мнесилога и Еурипида, који је после очеве смрти приказао једну очеву театрологију. Називан је позоришним филозофом. Биографи као његове учитеље наводе Архелаја, Анаксагору и Сократа. Претпоставља се да је имао своју личну библиотеку. Није био политички активан нити је улазио у државну службу. На позив македонског краља Архелаја, који је настојао да привуче угледне уметнике на свој двор, Еурипид одлази у Пелу 408. године п. н. е.
Дела
Подаци о броју драма које је написао колебају се између 75 и 92. За живота је победио четири пута, а постхумно једном. Прву победу је однео 441. године п. н. е. непознатом тетралогијом. Посмртну победу однео је тетралогијом којој су припадале сачувана Ифигенија Аулидска, несачувани Алкмеон у Коринту и сачуване Бакханаткиње, коју је приказао његов истоимени син. Сачувано је седамнаест Еурипидових трагедија (којима је као 18. придружен Рес у чију се аутентичност сумња):
Алкеста,
Медеја,
Хераклиди,
Андромаха,
Хекаба и Хикетиде,
Хиполит,
Електра и Херакле,
Тројанке,
Ифигенија на Тауриди,
Хелена,
Ион,
Феничанке,
Орест,
Ифигенија у Аулиди
Бакханткиње,
9/11
Slični proizvodi
Nekoliko nasumično odabranih proizvoda za Vas.